Průkaz původu - co je to zač?

08.01.2009 19:45

Co je to PP (průkaz původu)?

PP - průkaz původu je doklad psa, který Vám zaručí, že pes je po výtečných rodičích, kteří mají všechny vlastnosti daného plemene. Jejich potomek tedy s největší pravděpodobností zdějí většinu jak vzhledových, tak i charakterových vlastností. Viděl jsem hodně psů kteří byli "zajisté praví Jackové nebo Parsonové", ale když pes vypadá jako dlouhonohý černý jezevčík, nebo jako zakrslý dalmatin, tak i neodborník pozná, že někdo "šlápnul vedle". Status "pes s PP" ale přesto neznamená, že z něj automaticky vyroste pes výstavní a bez chyby na charakteru. To už záleží na přístupu majitele psa k jeho výchově a také samozřejmě na jeho genech. Takže i pes po rodičích šampionech nemusí mít vždy výstavní předpoklady, nebo může být nemocný. Ale díky pečlivému výběru chovných psů se toto stává velmi zřídka.

Výhody psa s PP.

Pes, který má má průkaz původu má otevřené všechny dveře na psí soutěže, závody a zkoušky dovednosti. Takový pes se může stát šampionem krásy, bezvadným stopařem s oceněním a samozřejmě může být uznán jako chovný. A samozřejmě ze všeho nejdůležitější - máte přesně toho psa, který je typickým představitelem svého plemene.

Potřebuji vůbec psa s PP?

Pokud sháníte štěňátko a narazíte na inzerát, kdy prodávajíci nabízí takzvané "čistokrevné štěňátko bez PP" po rodičích s PP, znamená to, že rodiče (jeden z rodičů) takového štěněte nebyli uznáni k chovu, protože vykazují jistou vadu, která je v rozporu se standartem daného plemene. Může to být chyba vizuální (velikost psa, váha, proporce, počet zubů), chyba charakterová (pes je příliš agresivní nebo naopak bázlivý) a nebo má nějakou, často dědičnou chorobu.

Takový pes nemůže být uznán jako chovný a jeho majitel by ho proto neměl množit. Pokud se však přesto rozhodne mít štěňata od tohoto psa, pak se taková rozhodně nedají označit jako čistokrevná, ale jako "voříšci". Takoví chovatelé se nazývají množiteli a jejich jediná starost je zisk z prodaných štěňat. Proto prosím nepodporujte množitele a snažte se o zachování čisté rasy.

Zpět