Co potřebuje pes do svého života?

08.01.2009 20:18

Pokud už máte vyhlídnutého pejska, neměli by jste zapomenut na pořádnou psí výbavu. Co tedy budete pořebovat?

Krmení:

Misky na krmení

Nejlepší jsou nerezové nebo kameninové a keramické misky, které se velmi dobře udržují a vydrží navěky. Nemusí to být misky na zvýšené nožce či stojánku, toto malé plemeno může klidně žrát "z podlahy". Objem misek cca 0,75 litru je pro toto plemeno ideální na krmení i na vodu. Veliké čuně však stejně nadělá okolo, i kdyby mělo korýtko.

Krmivo

Nevyplatí se šetřit na kvalitním krmivu, vrátí se vám to pak na zdraví psa. To může utrpět újmu, pokud ho budete krmit neznačkovými či levnými "Tesco" výrobky a podobně. Do psí misky také nepatří liské jídlo a už vůbec ne zbytky od oběda !

Pamlsky

Pro odměnu psa používejte výhradně psí pamlsky a dobrůtky, které nejsou škodlivé jeho zdraví. Lidské pamlsky jako jsou chipsy, oplatky, čokoláda a především sladkosti raději snězte sami a psovi dejte třeba kousek sušeného masa. Psí dobroty sice zrovna příjemně nevoní, ale o to víc jim chutnají. Pamlsky jsou také výbornou odměnou při výcviku.

Někteří jedinci mohou vyžadovat doplňky stravy na problémy se srstí, klouby, pokožkou, atd...

 

Pohodlí psa:

Pelíšek

Pes by měl mít svůj vlastní pelíšek, ve kterém bude spát a odpočívat. Pokud necháváte psa samotného doma, velmi se vám osvědčí prostorná drátěná klec nebo ohrádka, kde pes přečká vaši nepřítomnost, může si zde hrát nebo spát a přitom nezničí vybavení bytu.

Hračky

Pes potřebuje mnoho hraček. Hlavně by měly být různorodé a pokud jste na "pískátka", vybírejte ta s různým druhem pískotu. Psi tyto věci milují, ale páníčkovi to může brzy lézt na nervy. Z pískacích a "plastových" hraček jsou nejodolnější ty z latexu a silikonu. Pozor však na plyšové hračky, aktivnější psi je brzy rozcupují na kousky, keré mohou polykat ! Výborné na hraní s páníčkem je také přetahovadlo nebo kus pevného lana.

Klid

Psi spí až 16 hodin denně, proto svému psu dopřejte klid. Když si vleze do pelíšku, nebuďte ho, aby jste ho třeba jen ukázali návštěvě, zvědavý pes zajisté přijde sám.

 

Na procházce:

Obojek, vodítko

Obojků za svůj život vystřídá pes mnoho, pro štěnátko stačí úzký měkký obojek s plastovou spojkou, větší a divočejší psi už potřebují pevnější obojek s kovovou přezkou, která vydrží velkou námahu v tahu. Pokud váš pes obojek nesnáší, můžete mu pořídit postroj, který je pro psa sice pohodlnější, ale hůř se tak pes "ovládá". Není nad škubnutí vodítkem, které je připevněno ke klasickému obojku, když je potřeba psa usměrnit. Jaké použijete vodítko, je už na vás. Psi mají rádi samonavíjecí vodítka, která jim umožňují více pohybu, ale pokud chcete psa naučit chodit vedle nohy a aby natáhnul, začněte klasickým pevným vodítkem. Nepodceňujte také karabinu na vodítku, volte raději mohutnější kousek, nestane se vám pak že pes znenadání utrhne křehkou karabinku a vběhne třeba do rušné silnice.

Náhubek

Náhubek je předepsaná psí výbava do MHD a vlaků, je však užitečný i pro pejsky, kteří stále něco sbírají ze země. Na malé štěnátko se dá pořídit kožená stahovací ohlávka, protože většina náhubků je moc velká. Naučte svého psa na náhubek včas, v pozdějším věku se může stavit na odpor a třeba i přestat poslouchat (po dobu nasazeného náhubku).

Nezapomeňte na pytlíky na psí výkaly, po pejskovi se uklízí !

 

Cestování:

Přepravka

Pro bezpečnost vašeho psa i vás samotných v autě je nutné psa převážet v přepravce, nebo připoutného k pevnému bodu v autě. Dělají se speciální psí autopásy, které se ale hodí na již odrostlejší jedince. Malého psa nebo štěně raději převážejte v přepravce, pokud možno zajištěné proti pohybu.

Cestovní napáječka

Pokud hodláte s pejskem občas cestovat delší dobu, bude potřebovat cestovní napáječku, aby netrpěl žízní. Úplně stačí 0,5l itru.

Pokud jedete se psem na více dní pryč, je třeba mu zajistit vše potřebné (misky, krmení, pelíšek, klec, hračky, pamlsky ... )
Nezapoměťe také na očkovací průkaz, kdyby bylo nutné navštívit třeba psí pohotovost.

 

Péče o psa:

Každé psí plemeno potřebuje specifickou péči, a platí to i o jednotlivých psech uvnitř plemene. Je třeba pečovat o psí srst, drápky, zuby a o zdraví konkrétních jedinců (například když mají problémy s klouby nebo mají alergii). K základní výbavě majitelů Russell Teriérů však patří nůžky na drápy, vyčesávací kartáč, trimovací hřeben, ale také psí šampón i kartáček na zuby se psí pastou ...

Fenky zase jednou za čas budou vděčné za hárací kalhotky a krátkosrstí psi a štěnata za svetřík či kabátek, který je ochrání v zimě.

Nezapomeňte svého psa pravidelně očkovat, odčervit a odblešit (pokud je to nutné) a v letních sezónách zase aplikovat přípravek proti klíšťatům.
Zpět